Despre ingrijirea parului v-am mai vorbit intr-un articol precedent. Am incercat sa va prezint rutina mea si produsele pe care le folosesc. Un alt subiect interesant, zic eu, este protectia termica pentru par. M-am gandit ca e un subiect util asa ca am adunat cateva informatii pe care vreau sa le impart cu voi in cele ce urmeaza.
Toate femeile isi doresc un par sanatos, matasos si stralucitor. Dar oare stim cum sa il ingrijim? Presupun ca nu. Nici eu nu am stiut multe lucruri despre acest subiect si chiar daca acum am o rutina completa pentru ingrijirea parului, in trecut aveam impresia ca e suficient sa folosesc un sampon si eventual un balsam pentru a avea un par sanatos. Gresit. Pe langa produsele de curatare/ingrijire, avem nevoie de un produs pentru protectie termica.
Tot pentru ca ne dorim un par frumos, apelam deseori la diverse gadgeturi pentru a ne aranja: uscatorul de par, placa, ondulatorul, peria electrica. Poate ce nu stim noi este ca folosind constant aceste gadgeturi ne sensibilizam parul, astfel ca din parul frumos, bogat, stralucitor, ajungem sa ne plangem ca parul nostru este subtire, rar si cade din ce in ce mai mult. Ce trebuie sa facem? Sa renuntam la aceste gadgeturi? Sunt sigura ca asta nu e o optiune pentru nici o femeie. Trucul cel mai simplu? Inainte sa folosim aceste gadgeturi, e necesar sa aplica o protectie termica. Fie ca e sub forma de mousse, fie ca e sub forma de balsam leave-in sau sub forma de spray, obligatoriu trebuie sa folosim acest produs inainte.
Folosesc si eu un astfel de produs de cateva luni bune. Am tot incercat de-alungul timpului tot felul de produse pentru protectia termica care fie nu mi se potriveau, fie imi incarcau parul. Am descoperit sprayul Eimi Thermal Image de la Wella Professionals, un spray pentru modelarea termica a parului care mi se potriveste, nu imi incarca parul si il protejeaza de factorii nocivi.

Despre sprayul Eimi Thermal Image Wella Professionals pot sa va spun ca vine intr-un ambalaj de 150 ml, are o pompita pentru dozarea produsului, are o culoare mov intensa si miroase minunat.

Cum aplicam protectia termica pentru par?
Pana acum cateva luni aplicam gresit protectia termica pentru par. Aplicam pur si simplu pe tot parul si that’s it. Gresit! E necesar sa aplicati protectia termica pe toata lungimea parului, de la radacina. Mai exact, luati o suvita, aplicati sprayul, luati alta suvita, aplicati din nou si tot asa pana sunteti sigure ca ati aplicat pe tot parul. Nu trebuie sa folositi o cantitate mare de produs, un puf e fix ce trebuie. Iar pentru ca acest produs nu incarca parul, eu il recomand cu mare drag!
Va mai recomand sa folositi, in special pe timpul verii si un produs cu SPF pentru ingrijirea parului. Gasiti pe Notino o multime de produse cu SPF pentru ingrijirea parului vostru, la preturi accesibile. Cand expuneti parul la soare acesta se decoloreaza, se face aspru, iar pentru a evita acest lucru puteti incerca un astfel de produs cu SPF. Daca totusi nu doriti sa folositi un produs cu SPF pentru par, va recomand un ulei, tot de la Wella Professionals, SP Luxe Oil, care repara firul de par degradat si formeaza un strat protector in jurul fiecarui fir, astfel ca se formeaza o bariera protectoare impotriva factorilor externi (soare, vant, praf, etc).
Acesta ar fi secretul parului meu, protectia termica si protectia solara!
Sunt tare curioasa, voi folositi produse pentru protectia termica a parului vostru? Astept raspunsurile voastre in sectiunea de comentarii.
Kisses
Nu am folosit pana acum produse cu SPF pentru par si rau am facut! mersi de sugestie!
LikeLiked by 1 person
Cu drag! Sper sa iti fie de folos!
LikeLike
Si eu folosesc aceeasi protectie pentru par si imi place tare mult. Este foarte buna!
LikeLiked by 1 person
Ma bucur sa aud asta ❤
LikeLike
NU FOLOSESC.. DAR VOI TINE CONT DE RECOMANDAREA TA.. MULȚUMESC 😘
LikeLiked by 1 person
Cu drag!
LikeLike
Am folosit la un moment dat, dar l am abandonat. Și nu e bine deloc. O să îmi iau produsul recomandat de tine, Wella are cele mai bune produse pentru îngrijirea parului.
LikeLiked by 1 person
Si eu am descoperit recent produsele brandului, chiar sunt eficiente.
LikeLike
Fololsesc și eu astfel de produse, dar recunosc că folosesc destul de rar. Deobicei, nu îmi usuc părul cu uscătorul de păr și nu folosesc placă/ondulator etc. Îl las natural, cam în 99% din zile. 🙂
LikeLiked by 1 person
Ma bucur sa aud asta, inseamna ca ai un par perfect daca sta aranjat dupa spalare ❤
LikeLike
Intotdeauna folosesc protectie termica pentru par atunci cand folosesc placa sau uscatorul de par.
LikeLiked by 1 person
Un lucru foarte bun!
LikeLike
Recunosc că nu am folosit până acum un astfel de produs, dar conștientizez că e important. Mulțumesc pentru recomandare.
LikeLiked by 1 person
Cu drag!
LikeLike
am si eu de la wella o spuma pentru volum. inainte, cand aveam parul lung, foloseam protectie termica mai des. acum nu prea apelez la uscator, iar alte aparate de styling nu folosesc
LikeLiked by 1 person
La parul scurt e mai usor, se usuca si rapid si nu necesita atata ingrijire 😊
LikeLike
Si eu folosesc mereu, exact produsul asta, e tare fain.
LikeLiked by 1 person
Ma bucur ca iti place si tie ❤
LikeLike
Recunosc, nu am folosit protecție pentru păr și știu că nu este deloc bine.
M-ai convins să încerc aceste produse de la Wella.
LikeLiked by 1 person
Sper sa iti placa!❤
LikeLike
De cand mi-am ars parul, m-am invatat minte si acum folosesc mereu protectie termica.
LikeLiked by 1 person
E si asta o invatatura de minte 😊
LikeLike
Nu am folosit un astfel de produs, dar cred că e timpul să încep.
LikeLiked by 1 person
Cu siguranta o sa observi o imbunatatire a parului 😊
LikeLike
Nu am folosit niciodata protectie termica sau solara pentru par, desi stiu cat de necesara este.
LikeLiked by 1 person
Da, este si chiar e necesar pt a avea un par sanatos😉
LikeLike
Am avut și eu o perioada când foloseam un astfel de produs, dar între timp am rarit folosirea ondulatorului și plăcii de îndreptat parul. Un SPF pentru par chiar suna interesant și as încerca.
LikeLike
Nici eu nu obisnuiesc sa folosesc protectie termica, desi am ceva ascuns prin dulap.
LikeLiked by 1 person
Cu siguranta o sa vezi diferenta daca o sa folosesti 😊
LikeLike
Acasa nu folosesc un produs pentru protectia termica a parului, in schimb la salon mereu sunt data cu produse din cele mai bune. Dar folosesc destul de des placa si ar trebui sa iau in considerare cumpararea unui astfel de produs
LikeLiked by 1 person
Sigur te va ajuta!
LikeLike
Mersi pentru recomandare. Si eu folosesc protectie termica. O sa ii dau o sansa si acesteia. 😍
LikeLiked by 1 person
Super, sper sa iti placa 💕
LikeLike
Folosesc extrem de rar uscatorul, de placa si ondulator nici nu mai spun, cred ca le folosesc de maxim 2 ori pe an. Dar cand vreau sa imi usuc parul, folosesc un spray cu protectie termica tot de pe Notino, de la Alfaparf
LikeLiked by 1 person
Ma bucur ca folosesti si tu protectie pt par 💕
LikeLike
Wella am si eu in dulapiorul din baie, speciala pentru protectia parului. Este minunata!
LikeLiked by 1 person
Super❤
LikeLike
Folosesc si eu acest spray de la wella si ma impac tare bine cu el
LikeLiked by 1 person
Ma bucur sa aud asta ❤
LikeLike
Si eu folosesc protectie termica. Cred ca parul meu ar arata dezastruos daca n-as folosi un astfel de produs
LikeLiked by 1 person
Stiu ce spui 😊
LikeLike
O, da! Eu nu pot trăi fără spray pentru protecție termică, pentru că apelez la uscătorul de păr după fiecare spălare și uneori și la placă.
LikeLiked by 1 person
Cunosc situatia 😊
LikeLike
Desi folosesc destule produse pentru podoaba capilara, uite ca asta mi-a scapat…deocamdata.
LikeLiked by 1 person
Protectia termica e importanta pentru a avea par sanatos ☺
LikeLike